AVRUPA LİGİ MAÇ BİLETLERİ

  • AVRUPA LİGİ HAKKINDA
AVRUPA LİGİ HAKKINDA

Avrupa futbolunda dönem dönem format değişikliğine giden UEFA Avrupa Ligi, günümüzdeki halini 2009 yılında aldı. 1955-1971 yılları arasında düzenlenen Fuar Şehirleri Kupası'nın yerine 1971'de UEFA Kupası adıyla düzenlenmeye başlayan kupa, 2009'dan itibaren ise 48 takımın katıldığı grup formatıyla oynanmaya başladı. 1999 yılına dek Avrupa'nın üçüncü büyük kupası olan UEFA Avrupa Ligi, Kupa Galipleri Kupası'nın UEFA Kupası ile birleştirilmesi sonrası iki numaralı kupa haline geldi. UEFA Kupası, 1999/2000 sezonunda Avrupa'nın en büyük ikinci kupası haline geldikten sonra kazanma başarısını gösteren ilk takım ise Galatasaray oldu. Eski adıyla UEFA Kupası olarak son kez oynandığında ise son finale Fenerbahçe'nin Şükrü Saraçoğlu Stadyumu ev sahipliği yaptı.

UEFA Avrupa Ligi'nde 48 takım Eylül ayından Aralık ayına kadar dört takımlı 12 grupta grupta karşı karşıya geliyorlar ve her grupta ilk iki takım tur atlıyor. Şubat ayından itibaren ise Şampiyonlar Ligi gruplarını üçüncü sırada bitiren takımların katılımıyla 32 takımlı eleme turu heyecanı başlıyor ve finale giden yol adım adım belirleniyor. Şampiyonlar Ligi'nde olduğu gibi Avrupa Ligi'nin finali de UEFA tarafından bir sezon önce açıklanan stadyumda oynanıyor. UEFA Avrupa Ligi'nin Şampiyonlar Ligi heyecanının gölgesinde kalmaması için şampiyon olan takıma doğrudan Şampiyonlar Ligi katılımı hakkı veren UEFA, kupadaki heyecanı ilk günden son güne kadar canlı tutmayı başarıyor.

Dönem dönem farklı ülkelerden takımların hakimiyetine giren UEFA Avrupa Ligi'nde yakın tarihin en başarılı takımı ise 2014, 2015 ve 2016 yıllarında üst üste üç kez kupaya uzanan Sevilla, 2016'da üst üste üçüncü şampiyonluğu da dahil olmak üzere oynadığı beş finali de kazanarak kupa tarihinin en başarılı takımı oldu. Benfica ise 2016/17 sezonuna dek oynadığı üç finalden de kupasız ayrılarak Sevilla'nın tam tersi bir başarı grafiğine imza attı. Finallere bakıldığında 2000'li yıllardan itibaren İspanyol temsilcilerinin üstünlükleri dikkat çekerken, 90'larda İtalyan kulüpleri kupaya damgalarını vurdu.

Avrupa'nın büyüklü küçüklü birçok şehrinin ev sahipliği yaptığı tam 205 maça sahne olan UEFA Avrupa Ligi, 4 milyonu aşan toplam biletli seyirci sayısıyla günden güne daha da ilgi çeken heyecan verici bir kupa olarak dikkat çekiyor. En doğudaki Azerbaycan ve Kazakistan'dan en batıdaki Portekiz ve İzlanda'ya kadar birçok UEFA üyesi ülkede birbirinden farklı futbol kültürüyle tanışma imkanı bulabileceğiniz UEFA Avrupa Ligi, sürprize imkan tanıyan yapısı ve Şampiyonlar Ligi'ni aratmayan heyecanıyla sizi bekliyor. Pop Event & Travel ile 205 maçlık serüvende ilginizi çeken maçların biletlerini hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde satın alarak Avrupa futbolu heyecanını yerinde yaşayabilirsiniz.