Blog
Amsterdam'ı Görmeniz İçin 5 Harika Neden
27 Aralık 2016, Salı

Amsterdam'ı Görmeniz İçin 5 Harika Neden

17 milyonluk bir ülke her yıl bir bu kadar da turist ağırlıyor. Ve 17 milyon kişin yaklaşık yarısı sadece Amsterdam’ı ziyaret ediyor! Kanalları, sokakları, parkları ve mimarisiyle insanları büyüleyen bu güzel Avrupa şehri, sizin de ‘görülmesi gereken şehirler’ listenizde olmalı… Peki Amsterdam’da ‘muhakkak yapılacaklar’ listenizde neler olmalı? İşte cevabı!

 

Bisikletli Olmanın Ayrıcalığı

Dümdüz bir şehir düşünün… Azmetseniz, şehrin tamamını yürüyerek dolaşabileceğiniz rahatlıkta bir şehir planlaması ve düzlük… Yalnız Amsterdam’da bisikletli olmak, yaya olmaktan daha büyük bir ‘ayrıcalık’. Kendinize ait yollarınız, park alanlarınız ve hatta sizi yayalardan daha üstün kılan ‘kurallarınız’ var. Hal böyle olunca da neredeyse herkese bir değil iki bisiklet düşer hale gelmiş. Hemen herkes, istisnasız her yere bisikletle ulaşım sağlıyor.

 

Bütün Hollanda’yı Gezme İmkanı!

Bisiklet en ayrıcalıklı ve en popüler ulaşım aracı, evet ama Hollanda’nın ve aslında tüm Avrupa’nın trenleri de seyahatlerimizin ‘en kârlı’ ve tabii ki açık ara ‘en konforlu’ ulaşım aracı. Biz Türkler için, yüzölçümü olarak çok da büyük sayılmayan Hollanda’yı da, Amsterdam’ın merkez garından bineceğiniz trenlerle rahatça gezebilirsiniz. Bu sayede, sadece Amsterdam’ı değil, maksimum 1-2 saatlik yolculuklarla Rotterdam’ı, Utrecht’i, Assen’i ya da Zwolle’yi de görebilirsiniz.

 

Sanatla Aranızdaki Mesafeleri Kaldırın

Sanat tarihinin en büyük iki ressamı Hollandalı ve tabii Amsterdam da sanatla nefes alan bir şehir olunca, sanata ilgi duymuyor olsanız bile şehrin müzeleri sizi bile kendine çekmeyi başarıyor. Şehrin en güzel meydanlarından birine de adını veren Rembrandt’ın ve sadece sanat değil dünya tarihinin de en enteresan şahsiyetlerinden biri olan Vincent Van Gogh’un eselerinin sergilendiği iki dev müze Amsterdam’ı ziyaret edenlerin muhakkak gittikleri iki yer.

Rijks ve Stedelijk müzeleri ise diğer şehrin diğer cazibe merkezleri…

 

Peynir Dükkanları Sizin de Başınızı Döndürebilir

Her bölgesinde, onlarca çeşit peynirin yapıldığı bir kültürden geliyor olsak da, sadece Amsterdam’ın değil Hollanda’nın tüm peynircileri, bizim bile başımızı döndürebilecek zenginliğe ve tada sahip. Yıllık, kişi başı 17 kilo peynirin tüketildiği bir ülkenin başkentinde olunca da, sadece tadım yapmak için bile peynir dükkanlarından içeri adım atmanız gerekiyor. Başta Vondelpark olmak üzere, küçük birer cenneti andıran parklarında piknik yapmak, üstelik de bu peynirlerle, haliyle yapılacaklar listenizde muhakkak olmalı…

 

Ve Futbol Tutkunları İçin Bir Mabet: Amsterdam Arena

Johan Cruyff, Rinus Michels, Johan Neeskens, Frank Rijkaard, Marco Van Basten, Ronald Koeman, Dennis Bergkamp, Wesley Sneijder ve daha kimler kimler… Ajax, hiç şüphesiz sadece ülke futbolunun değil, Dünya futbolunun da en iyilerini yetiştirmiş, onlara forma vermiş, Avrupa futbolunun en büyük kulüplerinden biri. Amsterdam Arena’yı görünce de “böyle bir kulübe de, böyle bir stadyum yakışırdı” diyeceksiniz... Kulüp müzesini de içinde barından, oldukça büyük bir alana yayılan, hatta altından otoyol bile geçen bu stadyum, UEFA’nın ‘5 Yıldızlı’ stadyumlarından da biri.

 

Üstelik sadece futbol maçlarına değil, ülkenin en büyük ve en görkemli konser ve gösterilerine de ev sahipliği yapan bir alan… Zaten Hollanda milli takımına karşı da, ülkece her daim bir sempatimiz olmuştur. Hal böyleyken, Amsterdam’a gitmişken Amsterdam Arena’ya da uğramadan dönmeyin! Hatta imkanınız varsa bir de maç izleyin, biletinizi nasıl alacağınızı da hiç düşünmeyin, o konuda POP Event & Travel’a güvenin…