Blog
Ballon d'Or Sahibini Buldu, Sıra Fifa Ödülleri'nde
20 Aralık 2016, Salı

Ballon d'Or Sahibini Buldu, Sıra Fifa Ödülleri'nde

Yeni yılın ilk günlerinde Zürih'te yapılacak olan törenle sahiplerini bulacak olan FIFA Ödülleri, futbol dünyasının gündeminde üst sıralara çıkmaya başladı.

 

En İyi Erkek ve Kadın Futbolcusu, En İyi Erkek ve Kadın Teknik Direktörü, Puskas Yılın Golü, Fair Play Ödülü ile Taraftar Özel Ödülü’nün belirleneceği törende, 2016 yılının En İyi 11'i de seçilecek.

 

Kasım ayının başında, futbolcu ve teknik direktör kategorilerinde aday adayı olan isimler, kalabalık bir liste halinde, ilk olarak, FIFA’nın resmi internet sitesi üzerinden halk oylamasına açılmıştı.

 

Halk oylamasına ilave olarak, tüm ulusal takımların teknik direktör ve takım kaptanları ile 200'den fazla basın mensubu da bu kategorilerde oylarını kullandı. Ve yaklaşık bir ay süren heyecanlı bekleyiş, bu aybaşında sona erdi. Puskas Yılın Golü Ödülünün de dahil 5 kategoride ödüle aday olan 3’er kişilik nihai listeleri artık biliyoruz.

 

Tabii, tüm ödüllerin sonucu merakla bekleniyor ancak iki kategori biraz daha öne çıkıyor: En İyi Erkek Teknik Direktör ve özellikle de En İyi Erkek Futbolcu! En İyi Teknik Direktör kategorisinde aday adayı olarak gösterilen 10 isim, geçen sezonu kupayla tamamlayan isimlerin yanı sıra futbolseverlerin gönüllerini kazanan ve takımlarının ortaya koyduğu performans ile kocaman bir ‘helal olsun’u hakeden isimlerden de oluşuyordu. Ancak ödüle nihai olarak aday olan 3 isim elbette ‘kupalı’ menajerler oldu ve bu isimler de kimseyi şaşırtmadı: Bir perimasalına imza atarak 6 kıtada konuşulan Leicester City Teknik Direktörü Claudio Ranieri, ülkesine ilk Avrupa Şampiyonluğunu kazandıran Portekiz Teknik Direktörü Fernando Santos ve elbette ilk ‘ciddi’ menajerlik deneyiminde Şampiyonlar Ligi kupasını kaldıran Real Madrid Teknik Direktörü Zinedine Zidane. En İyi Erkek Futbolcu kategorisinde aday adayı olarak gösterilen 23 isim ise futbolseverler arasında epey heyecan yarattı. Geçen sezonun performansları gözetilerek hazırlanan bu kalabalık listede La Liga’dan tam 10, Premier League’den ise 8 isim bulunuyordu. (İbrahimoviç ve Pogba’nın da bu yıl Premier League’de olduğunu gözetirsek; İngiltere, İspanya ile kafa kafaya durumda.) Yani futbolseverlerin gözdesi 2 lig yine şaşırtmamıştı… La Liga’dan aday gösterilen 10 ismin, 5’i ise Şampiyonlar Ligi şampiyonu Real Madrid’den, 4’ü ise La Liga şampiyonu Barcelona’dandı. Aday adaylarına, ulusal kimlikleriyle bir bakış attığımızdaysa Fransızların bariz bir ‘üstünlüğü’ söz konusuydu.

 

‘En basit’ istatistikler bile böyle olunca, görünen köy kılavuz istemedi ve ödüle aday olarak gösterilen üç isim: Cristiano Ronaldo (Real Madrid/Portekiz), Lionel Messi (Barcelona/Arjantin) ve Antoine Griezmann (Atletico Madrid/Fransa) oldu. 3 kişilik listenin en ‘banko isminin’ Cristiano Ronaldo olacağı zaten şüphe götürmüyordu. Zira, normal sezonu Şampiyonlar Ligi kupasıyla noktalayan, ardından da EURO 2016’da şampiyon olan Portekizli süperstar, ülkesinin kazandığı kupada teknik direktörü Fernando Santos’dan daha büyük pay sahibi… Tabii, bir de Griezmann gerçeği var! Aday olmaması oldukça şaşırtıcı olurdu. Çünkü hem Atletico’nun galibiyetlerindeki katkısı hem de Fransa Milli Takımı’nı finale taşıması, onu da CR7’nin en güçlü rakiplerinden yapıyordu. Ortaya koydukları insanüstü performans ile Leicester City’yi şampiyonluğa taşıyan Jamie Vardy ve/veya Riyad Mahrez, Arsenal’de ortaya koyduğu performansın yanı sıra, Copa America 100. Yıl Kupası’ndaki muazzam çabası ile Alexis Sanchez ya da Galler’i neredeyse tek başına yarı finale taşıyan Gareth Bale de adaylığı en çok hakedenlerdendi… Hatta öyle ki, ödüllere her dönem ambargo koyan Messi’nin aday olmaması bile büyük sürpriz olmayacaktı. Zira yaz ayları Messi’nin milli takımı bırakma tartışmalarıyla geçmişti. Ancak öyle olmadı. Her ne olursa olsun, muhteşem bir sezonu geride bıraktık ve sadece bu 3 dev yıldız değil, aday adayı olarak açıklanan 23 isim de şu an ‘çıplak gözle’ izleyebileceğimiz, en iyi isimler! Ve fırsat varken bu oyuncuları stadyumlarda seyretmek, hayatınız boyunca unutamayacağız, dahası ileride sürekli anlatacağınız hikayelerin değişmez bir parçası olabilir. E bunun için de, Dünyanın en iyi oyuncularının oynadığı liglerin biletlerinin burada olduğunu, size bir tık uzakta olduğunu da hatırlatmamıza gerek yok sanırım…