Blog
​Pep-Mourinho Mücadelesinde Sıra Premier League’de!
29 Kasım 2016, Salı

​Pep-Mourinho Mücadelesinde Sıra Premier League’de!

Avrupa futbolunun yakın tarihine damga vuran iki teknik adam Jose Mourinho ve Pep Guardiola, İspanya La Liga’nın ardından İngiltere Premier League’de de birbirlerine rakip oluyorlar. Üstelik, tıpkı Real Madrid-Barcelona rekabetinde olduğu gibi dev bir derbinin iki tarafı olarak karşılaşıyorlar: Manchester City-Manchester United.

 

 

2000’li yıllardan itibaren Avrupa futbolunun kaderini değiştiren iki teknik adamın Premier League’deki takımlarının rekabeti 1881 yılına dayanıyor. İlk kez 12 Kasım 1881’de “West Gorton-Newton Heath” adıyla oynanan maçı Newton Heath 3-0 kazandığında bu rekabetin yıllar sonra İngiliz futboluna damga vuran derbilerden birine dönüşeceğini elbette kimse tahmin etmiyordu. Ezeli rakibinden iki yıl önce, 1878’de Newton Heath ismiyle kurulan kulüp 1902’den itibaren Manchester United adını aldı. 1880'de kurulan West Gorton ise 1887’de Ardwick AFC adını aldıktan sonra 1894’te adını bir daha değiştirmemek üzere Manchester City yaptı. Manchester United hem iki takım arasında hem de genel performans olarak açık ara en başarılı takım olarak dikkat çekiyor. Aralarında oynanan tüm maçlarda Manchester’ın kırmızı tarafı United, City karşısında yirmi galibiyetten fazla bir üstünlük kurdu.

 

Farklı skorlu galibiyetlere baktığımız zaman ise öne çıkan tarafın Manchester City olduğunu görüyoruz. Derbide 2016/17 sezonu başına dek toplamda dört kez alınan beş farklı galibiyetlerden üçünü City alırken, United bunu yapmayı bir kez başardı. Bugüne dek birçok efsane oyuncunun parçası olduğu derbinin oyuncu rekorlarına kısaca göz atacak olursak, derbi tarihinin en çok forma giyen ismi olarak futbolu 2014’te bırakan Ryan Giggs’i görüyoruz. Galli yıldız, Manchester’ın iki yakasının rekabetine tam 36 kez futbolu olarak tanık oldu. Derbi tarihinin en golcü isim olarak ise yine United’dan bir isim karşımıza çıkıyor: Wayne Rooney. İngiliz yıldız, derbide rakip fileleri toplamda 11 kez sarsmayı başararak 135 yılı geride bırakan rekabetin en golcü oyuncusu unvanını aldı. Ve tabii ki derbide iki takımı yönetecek olan iki efsane teknik adamın rekabetleri de maçın kendisi kadar dikkat çekiyor.

 

Manchester’ın mavi ve kırmızı tarafını temsil eden iki büyük teknik adam, yolları Premier League’de kesişene dek 16 kez karşı karşıya geldiler. Guardiola yedi, Mourinho üç kez kazanırken, altı maçta ise birbirlerine üstünlük kuramadılar. Jose Mourinho, iki kez görev aldığı Chelsea’nin ardından Premier League’de şansını üçüncü kez denerken, Pep Guardiola La Liga ve Bundesliga yolculuklarının ardından ilk kez Premier League’den bir takımı çalıştırıyor.

 

Hem Manchester derbisi hem de Pep-Mourinho savaşı ayrı ayrı Avrupa’nın gündemine otururken, ikisini bir arada izlemenin keyfi paha biçilemez oluyor. Hem Manchester derbisini hem de iki teknik adamın iki devin başındaki maçlarını yerinde izlemek için maç biletinizi POP Event & Travel ayrıcalığıyla kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

MAN CITY vs MAN CITY MAÇ BİLETİ SATIN AL