Blog
Red Hot Chili Peppers Avrupa Turunda!
19 Ekim 2016, Çarşamba

Red Hot Chili Peppers Avrupa Turunda!

Kaliforniya sadece Los Angeles’la, Los Angeles da sadece Hollywood’uyla meşhur değil. Bazılarımız için Kaliforniya ya da Los Angeles dendiğinde akla tek bir şey geliyor… 

 

 

Çocuklarından bu yana arkadaş olan Mike Balzary (namı diğer Flea) ve Anthony Kiedis’in yanlarına liseden arkadaşları Hillel Slovak ve Jack Irons’ı da alarak 1983 yılında kurdukları “Tony Flow and the Miraculously Majestic Masters of Mayhem” adlı grup, bugünlere, toplamda 62 milyon kopya satmış 11 stüdyo albümü ile dünya tarihinin gelmiş geçmiş en iyi rock gruplarından biri olarak geldi: Red Hot Chili Peppers!

 

Türk müzikseverlerin RHCP ile tanışmaları grubun tarihi kadar eski değil. Ülkemizde 1994 yılında açılan ilk yabancı müzik kanalı sayesinde yeni sesleri keşfetmemizin ardından, grupla 1999’a dek pek tanışamamıştık. Ta ki, tüm listelere damga vuran Californication albümü çıkana kadar. Türkiye, RHCP ile dünya çapında 16 milyon kopya satan bu efsanevi albüm sayesinde tanıştı desek yanlış olmaz. Elbette, bu albüm öncesinde özellikle, bir başka çok satan albümleri Blood Sugar Sex Magik’e ve bu albümden yayınladıkları bazı parçalara nadiren de olsa denk gelen ve sevenlerimiz vardı. Ancak Californication, bize sadece yepyeni bir sound, yepyeni bir grup ve yepyeni bir albüm getirmedi, keşfedilmeyi bekleyen 5 yeni albüm daha getirdi.

 

 

RHCP’ın Türkiye ile buluşması ise epey zaman aldı. 2011’de yayınladıkları 10. stüdyo albümleri I’m With You ile yaptıkları turne sırasında yolu İstanbul’a düşen grubu, Santralİstanbul bahçesinde tam 42 bin kişi dinledi. Ancak 8 Eylül 2012 gecesi bugün bile o konsere gidenler tarafından hatırlanmak istemeyen bir gece… Bir stadyumu rahatça doldurabilecek olan RHCP’ı yıllardır yanıp tutuşarak bekleyen insanlara görülen ‘paragöz’ anlayış sayesinde kimse bu muhteşem grubu görememiş, bırakın görmeyi dinleyememişti bile...

 

Peki şimdi bu konserin yaralarını sarmak istemez misiniz? Hatta belki de o konsere bilet bulamayıp, gidemeyenlerdensiniz… O zaman hemen şimdi ajandanızı açın, uçak biletlerine bakmaya başlayın çünkü Red Hot Chili Peppers konserine gidiyoruz!

 

Bu yaz çıkardıkları 11. stüdyo albümleri The Getaway ile Avrupa festivallerinde sahne alan Kaliforniyalı grup, 1 Eylül itibariyle de albümün Avrupa turnesine start vermişti. Biletleri satışa çıktığı an tamamen tükenen konserler dair gördüğünüz bu haberler sizin canınızı sıkmasın. POP Event & Travel’de grubun 15 Ekim’deki Paris konserinden, Kasım’da Almanya’da vereceği 3 konsere ve Aralık’ta gideceği İngiltere’deki konserlerine dek tüm canlı performanslarına bilet bulma imkanınız var.

 

 

Grubun tarihi boyunca yaşadığı tüm ölümler, ayrılıklar, barışmalar ve yeniden başlangıçlar, RHCP’ı sevenlerinin gözünde diğer gruplardan daha da ayrı bir yere koyuyor. 2009’da gruba veda eden John Frusciante’nin ardından Josh Klinghoffer ile yoluna devam eden RHCP için artık eskisi gibi olmaz denmişti. Ancak günümüzün en yetenekli gitaristlerinden olan ve Rock and Roll Hall of Fame’e adını henüz 32 yaşındayken yazdıran Klinghoffer ile yapılan iki albüm, I’m with You ve The Gateaway öyle olmadığını gösterdi. Grubun en genç elemanı zaten Frusciante’den de tam destek almıştı.

 

Californication’ı, Get it Away’ı ya da Can’t Stop’ı bağıra bağıra söylemek ve sahnede bas gitarıyla harikalar yaratan Flea’yı, halen 19 yaşındaki enerjikliği ile şarkılarını söyleyen Anthony Kiedis’i ya da gelmiş geçmiş en iyi davulculardan birini yani Chad Smith’i kendi gözlerinizle görmek istemez misiniz? Bugüne dek 6 Grammy ve 3 Amerikan Müzik Ödülü de dahil olmak üzere tam 23 büyük ödül alan Red Hot Chili Peppers’ı canlı canlı izlemek, inanın size iyi gelecek…