Mobil Menü Icon

Dürüst olalım, Madrid derbileri yakın zamana kadar birçok futbolsever için pek bir şey ifade etmiyordu. Hele biz Türk futbolseverler için Arda Turan’dan öncesi epey flu… Bizim Atletico Madrid ve dolayısıyla Madrid derbilerinin heyecanı hakkındaki farkındalığımız Arda Turan sayesinde artmış olabilir de, tüm Dünyanın ilgisini çeken başka bir adam oldu: Diego Simeone. 2011’den bu yana kulübe yaşattıkları ve ‘eşsiz’ teknik adamlık kimliği ile şimdiden adını ‘unutulmazlar’ arasına yazdırdı. 2 Hafta sonra takımına, 3 yıl içindeki ikinci Devler Ligi finalini oynatacak. Üstelik rakip yine Real Madrid… Ve bu kez karşısında yer alan isim, çoğu futbolsever için yarı-tanrı konumundaki Zinedine Zidane!

 

İtalya’da oynanacak final, ikisi için de farklı duygular içeriyor elbette. Neticede Zidane, Juventus; Simeone ise Inter ve Lazio formalarını terletti ve çok kez karşı karşıya geldiler. Sonra ikisi de Madrid’e taşındı ve burada da birbirlerine rakip oldular. Şimdi ise efsaneleri oldukları kulüplerin başlarında ‘en büyük kupa’ için çarpışacaklar.

 

Zidane’ın futbolculuğunun görkemi Simeone’den daha büyüktü, kuşkusuz. Ancak Arjantinlinin teknik direktörlük dönemi, erken başlamasının da verdiği etki ile şimdiden kendisine birçok mürit kazandırdı. Tıpkı Jürgen Kloop gibi…

 

Bundan 2 yıl önce Lizbon’da karşılaşan iki ekip, Şampiyonlar Ligi tarihine geçecek bir finale imza atmış; Real’in son dakikalarda gelen golüyle, uzatma devrelerine giden maçta, La Liga şampiyonu Atletico, kupayı kaybetmişti. 7inci ‘Decima’sı için 32 yıl, 10uncusu için ise tam 12 yıl bekleyen Real Madrid çılgınca sevinmişti. Ancak o yıl bir kupa canavarı olan Carlo Ancelotti, takımın başındaydı. Şimdi, tecrübesi ile ağır basan taraf Diego Simeone gibi görünüyor.

 

Bir de tıpkı Atletico’nun Lizbon’a ‘şampiyon’ sıfatıyla gidişi gibi, Real’in de Milano’ya aynı ünvanla gelme şansı vardı. Zizou’nun dümene geçtiği ilk sezonda şampiyon olma ihtimali… Azdı ama vardı, eğer Messi-Neymar- Suarez üçlüsü durdurulabilir olsaydı. Ki, son El Clasico onları durdurmayı başarabilen bir Real izledik. Üstelik Barcelona ezip geçecek denilen bir maçta…

 

Real için Rafael Benitez ile başlayan sezon, lig ayağında epey sallantılı geçse de Şampiyonlar Ligi’nde deyim yerindeyse ‘gümbür gümbür’ ilerledikleri bir yıl oldu. Cristiano Ronaldo ise ezeli rakibi Lionel Messi’ye Ballon D’or’u ‘yine’ kaptırmış olsa da, lig istatistiklerinde ezdi, geçti.

 

Atletico Madrid tarafına baktığımızdaysa karşımıza, takımın başarısına %35’lik bir katkıda bulunmuş bir Antoine Griezmann gerçeği çıkıyor. Attığı goller ve yaptığı asistler sayesinde takımını deyim yerindeyse sırtlayan Fransız’ın yaptığı etki, bu sezon Cristiano Ronaldo’nun Real’e sunduğu katkıdan daha fazla… Bu ismin yarışı da, Milano’daki heyecana şüphesiz farklı bir yön verecek.

 

Her ne olursa olsun; önümüzde bol hikayeli, bol eğlenceli ve futbola doyuracak bir final var gibi görünüyor. Üstelik bu final, kendine yakışan biçimde, İtalya’nın ve elbette dünyanın en ikonik stadyumlarından birinde Giuseppe Meazza’da!

 

UEFA, bu yılki finalde taraftarlara da bir sürpriz yaptı ve Amerikalı ünlü şarkıcı Alicia Keys ile anlaştı. Yani 90 dakikayı stadyumda izleme şansına sahip olacaklar için unutulmayacak bir hatıra daha olacak. Eğer siz de, Madrid Derbisi tarihinde yer alacak bu dev finale yerinde tanıklık etmek isterseniz, biletinizi nerede bulacağınızı biliyorsunuz… PopEvent&Travel, size Milano’da Madrid’i yaşatmak için hazır!

En Yeniler

Yukarı Çık