TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE BİLETLERİ

Lig ve Kupalar
  • REAL MADRID BALONCESTO MAÇ BİLETLERİ REAL MADRID BALONCESTO MAÇ BİLETLERİ GÖZAT
  • FC BARCELONA LASSA MAÇ BİLETLERİ FC BARCELONA LASSA MAÇ BİLETLERİ GÖZAT
  • EA7 EMPORIO ARMANI MILAN MAÇ BİLETLERİ EA7 EMPORIO ARMANI MILAN MAÇ BİLETLERİ GÖZAT
  • OLYMPIACOS PIREUS MAÇ BİLETLERİ OLYMPIACOS PIREUS MAÇ BİLETLERİ GÖZAT
  • THY EUROLEAGUE HAKKINDA
THY EUROLEAGUE HAKKINDA

Avrupa basketbolunun kulüpler düzeyindeki en büyük organizasyonu Euroleague, ilk olarak 1958’de Avrupa Kupası adıyla oynanmaya başlayarak günümüze dek ulaştı. 1997’den itibaren Avrupa Kupası adının yerine günümüzdeki Euroleague adı kullanıldı ancak 2000-2001 sezonunda Avrupa Basketbol Birliği(ULEB) ve FIBA’nın anlaşmazlığa düşmesiyle Euroleague ve Suproleague adı altında iki ayrı kupa oynandı. 2001 yazından itibaren ise iki tarafın anlaşmasıyla Euroleague, markalaşarak yoluna devam etti ve son halini aldı. 2010-2011 sezonunun başında ise Türk Hava Yolları isim sponsoru olunca Avrupa’nın en büyük basketbol organizasyonu Turkish Airlines Euroleague adıyla anılmaya başlandı. Aynı anlaşmayla Final Four mücadelelerinin adı da Turkish Airlines Final Four oldu.

Kupada 1958’den itibaren Final Four formatı dahil olmak üzere farklı final formatları uygulandı ancak daha önce 1965-1966 ve 1966-1967 sezonlarında uygulanmış olan Final Four, 1988’den itibaren kalıcı hale getirildi. Final Four sadece 2000-2001 sezonundaki çift kupalı sezonda Euroleague adını alan yeni organizasyonda kullanılmayıp Suproleague adı altında oynanan organizasyonda kullanıldı ancak anlaşmanın sağlandığı 2001-2002 sezonundan sonra tüm heyecanı, coşkusu ve unutulmaz mücadeleleriyle basketbol tarihinde yine kesintisiz olarak yer etmeye devam etti. Her sezon için bir önceki yıl nerede düzenleneceğine karar verilen Final Four, 2012’de İstanbul’a da uğradı ve Olimpiakos, CSKA Moskova’yı unutulmaz finalde 62-61 yenerek şampiyon oldu. Avrupa basketbolunun en sert, yıkıcı ve zorlayıcı mücadelelerine sahne olan organizasyonda Türk takımları 2015-2016 sezonu dahil olmak üzere tam dört kez mücadele ettiler. Anadolu Efes, o dönemki adıyla Efes Pilsen olarak 1999-2000 ve 2000-2001(Suproleague) sezonlarında iki kez üst üste tarihi organizasyona boy gösterme şansı bulurken, bir diğer temsilcimiz Fenerbahçe de efsane koç Jelko Obradoviç yönetiminde 2014-2015 ve 2015-2016 sezonlarında Final Four heyecanı yaşadı.

2016 yılına dek Euroleague’de en fazla şampiyon olan takım, tam dokuz kez kupayı kaldıran Real Madrid olurken peşinden gelen Maccabi Tel Aviv, CSKA Moskova ve Panathinaikos altışar şampiyonlukla İspanyol devini takip ediyor. Aynı yıla dek ülke bazında en fazla şampiyon olma başarısı 13 şampiyonlukla İtalyan takımlarına ait, İspanya ise 12 şampiyonlukla takibini sürdürüyor. Fenerbahçe ile iki kez Final Four heyecanı yaşayan Jelko Obradoviç, 2015-2016 sezonuna dek kazandığı sekiz şampiyonlukla Euroleague tarihinin açık ara en fazla şampiyon olan koçu konumunda ve tarih boyunca bir daha bu sayıya ulaşılıp ulaşılamayacağı uzun yıllardır tartışma konusu olmaya devam edecek. En fazla şampiyonluk gören oyuncular arasında da üst sıraları günümüzde faal olmayan oyuncular ele geçirmiş durumdalar. İtalyan yıldız Dino Meneghin, yedi şampiyonlukla tarihin en fazla şampiyonluk gören oyuncusu konumunda. 2016 yılına gelindiğinde hiçbir faal oyuncu dört veya daha fazla şampiyonluk kazanma başarısı gösterebilmiş değil. Bu tarihi rekorların günümüzde artan mücadele, sertlik ve rekabet düzeyi sonrası kolay kolay kırılabilmeleri beklenmiyor. Avrupa basketbolunun en büyük organizasyonunun en heyecanlı aşamasını yerinde, yıldızlarla aynı salonun havasını soluyarak Avrupa’nın efsaneleşen salonlarında yaşamak istiyorsanız Pop Event & Travel ayrıcalığıyla biletinizi hemen alabilirsiniz.