FORMULA 1 MONACO GRAND PRIX BİLETİ

24 Mayıs 2018 , Perşembe
Circuit de Monaco, Monte-Carlo / Monaco
Biletler
  • Kategori / Bölüm
  • Adet
  • Fiyat (Euro)
Oturma Planı
Circuit de Monaco
Bilet Hakkında

 

FORMULA 1 HAKKINDA

Açık tekerlekli ve tek kişilik otomobillerle yapılan ve motor sporlarının zirvesinde yer alan Formula 1, 1950’den bu yana düzenleniyor. Tarihi boyunca 1950-2015 arasındaki 66 sezonda onlarca ülkeye uğrayan organizasyonun bir ayağı da 2005-2011 yılları arasında tam yedi kez Türkiye’de gerçekleştirildi. Takvime her sezon yeni yarışların eklenip çıkarıldığı Formula 1 sezonunda ağırlık Avrupa yarışlarında olsa da heyecan her zaman farklı kıtalara yayılıyor. Yıllar geçtikte Avrupa yarışlarının yoğunluğu azaltılarak spor daha global bir hale getiriliyor. Ancak bazı pistler var ki 1950'den bu yana yerlerini koruyarak kendilerine özel bir yer ediniyor.

Motor sporları için özel olarak yapılan pistler dışında şehir içerisindeki cadde ve sokaklarda da düzenlenebilen Formula 1’de sokak dendiği zaman her zaman ilk sırada Monako akla geliyor. Takvimin Monako ayağı, sahip olduğu dar sokaklarla ve geçiş imkanının kısıtlı olmasıyla diğerlerinden ayrılıyor ve sezonun en ilgi çekici yarışı olarak öne çıkıyor. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük yarışlarından olan Monako Gran Prix, Indianapolis 500 ve Le Mans 24 Saat yarışları ile beraber motor sporları dünyasının en büyük üçlüsü arasında yer alıyor. İlk kez 1929’da tek başına bir şampiyona olarak düzenlenen Monaco GP, 1950’de Formula 1’in kurulmasıyla beraber takvimin incisi olarak ilk sezondan bu yana organizasyonda bulunuyor.

Dünyanın en büyük otomobil firmalarının yarıştığı Formula 1’de, hem markalar hem de pilotlar sezon boyu kıyasıya bir rekabet içine giriyor. 1950’deki ilk yarıştan bu yana pilotlar kendi aralarında her yarışta topladıkları puanlarla çekişirlerken, 1958’den itibaren otomotiv devlerinin de dahil olduğu markalar klasmanı heyecan dozunu ikiye katlamak üzere organizasyona dahil oluyor. Her dönem farklı markaların ve pilotların damga vurduğu Formula 1’in tarihinde 2016 yılına dek tam 16 şampiyonluğu bulunan Ferrari, en başarılı takım olarak göze çarpıyor. Değişen kurallarla beraber üst üste şampiyonluklar almanın zorlaştığı Formula 1’de, Ferrari’nin bu alandaki liderliği uzun yıllar devam edecek gibi görünüyor.

Ferrari’nin rekora uzanan başarısındaki en büyük pay sahibi ise hiç şüphesiz, yedi dünya şampiyonluğu bulunan efsane Alman pilot Michael Schmuacher. 2000’li yılların başında Hakkinen-Schmuacher rekabetiyle hafızalarda yer edinen Formula 1, 2010’lu yıllara gelindiğinde ise yerini Hamilton-Vettel rekabetine bıraktı.

Alman efsane Michael Schumacher’in toplamda beş kez kazandığı Monako’da rekor, altı galibiyetle 1994 San Marino GP’de hayatını kaybeden Brezilyalı efsane pilot Ayrton Senna’ya ait. 2016 yılında faal sporcular arasında en fazla kazanan ismin üç yarışla Nico Rosberg olduğu düşünüldüğünde Senna’nın rekorunu uzun yıllar korumasına kesin gözüyle bakılıyor. Rosberg, 2013, 2014 ve 2015 sezonlarında üst üste üç kez kazanarak Schmuacher’in bile gerçekleştiremediği bir başarıya imza attı. Bir markanın küçük bir teknik detayı yakalayarak diğerlerine üstünlük sağlayabildiği Formula 1’de dengeler, yarıştan yarışa olduğu gibi yarış içerisinde bile aniden değişebiliyor. Hızlı olduğu kadar yaşanabilecekleri kestirmenin de zor olduğu sporda tüm teknik detaylar kusursuz olarak işlense bile yüksek hava sıcaklığı ile pistin koşullarının değişmesi veya yağmurla beraber kayganlaşması tüm hesapları değiştirip yarışlardaki heyecanı daha da yukarı çekebiliyor. Dünyanın en güçlü yarış motorlarının harika sesleri ve en hızlı pilotlarının yetenekleriyle damga vurduğu Formula 1 Monaco GP için POP Event & Travel ayrıcalığı ile biletinizi alarak benzersiz deneyimi Avrupa'nın en özel ülkelerinden biri olan Monako'da tüm coşkusuyla yaşayabilirsiniz.

 

BİLET TALEBİ

* Doldurulması zorunlu alanlar.