Vize
İspanya Vizesi Nasıl Alınır?
15 Ocak 2019, Salı

İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya; Atlantik Okyanusu ve Akdeniz kıyısındaki geniş plajları, eğlenceli festivalleri ve lezzetli mutfağı ile dünyanın en popüler turistik yerlerinden biridir. Köklü kültürü, tarihi ve mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken ülke, her yıl on milyonlarca turisti kendisine çeker.

 

Adım Adım Schengen Vizesi Almak

İspanya, Avrupa Birliği üyesi ve Schengen Bölgesi ülkesidir. Bu nedenle İspanya, diğer Schengen ülkeleri gibi bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize rejimi uygular. Ancak yeşil, kırmızı ve gri pasaport sahibi olan vatandaşlar, 90 günü aşmayan turistik seyahatlerinde vize almadan rahatlıkla İspanya’ya seyahat edebilir. İspanya vizesi almak için İspanya Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunmanız gerekir. İspanya vizesine başvururken konsolosluk tarafından istenen evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması çok önemlidir. Başvuru için teslim edilmesi gereken evraklar ise vize sahibinin çalışan, şirket sahibi, emekli ya da öğrenci olup olmadığına göre de değişiklikler gösterir.

Pasaportun ve Schengen vizesinin geçerlilik süresi

 

İspanya vize başvurusu için konsolosluğa iletmeniz gereken zorunlu belgeler arasında; pasaport, nüfus cüzdanı, son 3 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf, ikametgah belgesi, gelir durumunuzu gösteren belgeler, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösteren banka dökümleri, İspanya Schengen vize başvuru formu ve mesleki bilgilerinizi gösteren belgeler yer alır. Pasaportunuzun geçerlilik süresi ise başvuru sırasında büyük önem taşır. Schengen vize başvuruları için alınış tarihi 10 seneden eski ve yıpranmış pasaportlar kabul edilmez. Seyahat sürenizin bitişinden sonra pasaportunuz en 6 ay daha geçerli olması beklenir. Aynı zamanda İspanya vize işlemlerinde kullanılacak pasaportta, vizenin işlenebilmesi için en az 2 adet boş sayfa bulunmalıdır.

Vize için randevu alın

 

Schengen vizesine başvuru yaparken seyahat etmeyi planladığınız tarihten en az 30 gün öncesinden vize işlemlerinizi başlatmanız önem taşır. Bu sayede seyahat planlamaları ile ilgili herhangi bir aksilik yaşanmasının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca vize başvurusunda bulunurken konsolosluktan randevu aldığınızda gerekli belgeleri bizzat elden teslim etmeniz gerekir. Schengen vize başvurusu için yakın zamanda çekilmiş biyometrik bir fotoğrafınız da mutlaka olmalıdır. Schengen bölgesine giriş-çıkış tarihlerini ve uçuş numaralarınızı belirten bir seyahat programını da yanınızda bulundurmanız istenir. Sağlık sorunları nedeniyle ülkeye geri seyahati kapsayan seyahat sigortası poliçesi de Schengen vize başvurusu için gerekli belgeler arasında yer alır. Bunun yanı sıra dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Öncelikle belgeleyecek olduğunuz banka hesaplarınızın güncel olması önem taşır. Aynı zamanda İspanya Konsolosluğu’nun, güvenlik açısından herhangi bir risk taşımadığınızdan ve seyahatinizden sonra ülkenize geri döneceğinize ikna olması gerekir.

 

Schengen Vize Merkezleri

İspanya vize başvurusu, İspanya Büyükelçiliğinin yetkilendirdiği BLS International şirketi tarafından yapılır. İspanya Konsolosluğu, İspanya vizesi başvuru harçlarını Schengen ortak kararlarına uygun olarak belirler. İspanya vizesi için ödenmesi gereken ücret, vize harcı ve vize hizmet merkezlerinin işlem bedelini içerir. İspanya vizesi için ödenmesi gereken ücret 60 Euro'dur. Buna ek olarak aracı firmalar da servis ve hizmet ücreti talep eder. Aynı zamanda İspanya vize ücretleri nakit olarak ödenir ve işlemlerin iptal edilmesi ya da vize başvurusunun reddedilmesi halinde ücret iade edilmez. 

Olumlu ya da olumsuz sonuçlanan vizenizin teslimi için hazır olun

 

İspanya vizesi, ortalama olarak 3 ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanır. Ancak bu süreler İspanya Konsolosluğu’nun yoğunluğuna, kapalı ya da tatil olduğu tarihlere göre de değişebilmektedir. Vize merkezi ise evraklarınızı İspanya Konsolosluğu’na teslim ettiğiniz günden itibaren vize başvuru sürecini başlatır. Ancak seyahat tarihinize 7 günden az kalırsa İspanya vize başvurunuz kabul edilmez.