Vize
Schengen Vizesi Nasıl Alınır?
30 Haziran 2017, Cuma

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen vizesi almadan önce bilmeniz gereken tüm detaylar bu yazımızda yer alıyor. Siz de hiçbir sorunla karşılaşmamak için Schengen vizesi başvuru işlemlerinden, vizenin nasıl alınacağına kadar merak ettiğiniz birçok şeye göz atabilirsiniz.

 

Eğer seyahat planlarınızda bir Avrupa ülkesine gitmek varsa, en az bir defa Schengen vizesini duymuş, hatta Avrupa gezilerinin kilit noktası olduğunu anlamışsınızdır. İmzalanıp hayata geçirildiği 90’lı yıllardan bu yana, sözleşmeye taraf ülkelerin birbirine olan sınırlarının ortadan kalkması, yani seyahatin serbestleşmesi gibi bir kolaylık sağlayan Schengen vizesi sayesinde bugün birçok insan rahatça yolculuk yapabiliyor. Schengen vizesi dahilindeki ülkeler arasında geçiş yapabilme özgürlüğünün yanı sıra, vize işlemi ile bir defa uğraşma kolaylığı da vizenin artıları olarak öne çıkıyor. Otuzdan fazla ülkeye bu vizeye sahip olarak giriş yapabilir, dilediğiniz gibi bu ülkeler arasında seyahat edebilirsiniz.

 

Schengen Vizesi İle Gidilebilen Ülkeler

2017 yılı itibariyle, Schengen bölgesi dahilinde yer alan otuz üç ülke var ve henüz Schengen üyesi olmayanlara dahi başka bir ülkeden geçiş yapılabiliyor. Alfabetik sıraya göre bakacak olursak, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İşviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Latvia, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan Schengen üyesi olup da vize alabileceğiniz Schengen ülkeleri. Bulgaristan, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Monako, Romanya, San Marino ve dünyanın en küçük ülkesi Vatikan ise Schengen üyesi olmadığı için vize alamayacağınız, ancak sahip olduğunuz Schengen vizesi ile gidebileceğiniz ülkeler arasında bulunuyor.

 

Schengen Vize Merkezleri

Ülkemizde Slovenya vize sürecini aracısız yürüten konsolosluk dışında, vize işlemlerinizi halledebileceğiniz beş farklı Schengen vize başvuru merkezi bulunuyor. Birçok ülke için vize başvurularının yapıldığı Vfsglobal; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya ve Yunanistan için hizmet veriyor. Aynı zamanda Yunanistan vizesi, İstanbul’da Kosmos adındaki firmadan alınıyor. Eğer Almanya ya da İtalya’ya gidecekseniz Idata; İsviçre ve Lihtenştayn’a gidecekseniz TLScontact adlı vize merkezine başvurabilirsiniz. Estonya, Macaristan, Norveç, Portekiz ve Slovenya yolcuğu yapacaksanız Orangevize adlı Schengen vize merkezinde işlem yapabilirsiniz.

 

Schengen Vizesi Hakkında Uyarılar

Daha önce çevrenizde Schengen vizesi almış ve birtakım zorluklarla karşılaşmış bir yakınınız varsa sakın korkmayın. Çünkü bir problem yaşamamanız için önemli konulara hakim olmanız ve tedbirli davranmanız gerekiyor. Vize kriterlerinden pasaport gerekliliklerine, hangi ülkeden başvuracağınız gibi konulardan geçerlilik süresine kadar en ince detayları hesap etmeniz daima önünüzü açıyor.

 

Pasaportun ve Schengen vizesinin geçerlilik süresi

 

Vize merkezlerine yaptığınız başvurular sonucu size belli bir süre için Schengen vizesi veriliyor ve bu geçerlilik süresi bitene dek seyahatinizi yapmış ve dönmüş olmanız gerekiyor. Pasaportun geçerliliği içinse en az altı ay süre kalmış olması şart ve 10 yıldan eski olmaması isteniyor. Eğer vizeniz devam ederken pasaport süreniz dolduysa da herhangi bir vize işlemi yapmadan yeni bir pasaport çıkarmanız yeterli oluyor.

 

Schengen bölgesinde kalma süresi

 

Schengen vizesi hakkında bilmeniz gereken en önemli detaylardan biri, her altı ay için 90 gün veriliyor olması. Yani Schengen bölgesinde, altı aya yayarak toplamda 90 gün kalabilirsiniz. Size verilen bu süre zarfında, 90 gün sonunda dönüş yapmak suretiyle birden fazla ülkeyi ziyaret edebilir ya da çift giriş/çoklu giriş gibi izinlerden faydalanarak birkaç kere vize kapsamındaki ükelere giriş-çıkış yapabilirsiniz.

 

Aynı vize ile Schengen bölgesine çoklu giriş

 

Schengen vizesi alırken size verilen üç farklı giriş tipi, aynı vize ile kaç farklı giriş çıkış yapabileceğiniz konusunda bilgi veriyor. Tek giriş, çift giriş ve çoklu giriş olarak üçe ayrılan Schengen giriş modelleri, seyahat planlaması yapmanıza yardımcı oluyor. Örneğin; tek giriş (single entry) olarak aldığınız Schengen vizesi ile gittiğiniz ülkeden dönüş yaptığınız takdirde, süreniz artsa dahi vize geçerliliğini yitiriyor. Ancak geri dönüş yapmamak şartıyla, Schengen bölgesinden çıkmadan ülkeden ülkeye seyahat edebilir ve size verilen süreyi tamamlayabilirsiniz. Eğer çift giriş (double entry) izni verilmiş ise, Schengen vizesi geçerlilik süresi boyunca, Türkiye’ye geri dönüş yapsanız dahi iki kez Schengen bölgesine seyahat edebilirsiniz. Aynı şekilde çoklu girişte (multiple entry) de dilediğiniz kadar giriş - çıkış yapabilir, süre bitene kadar sınırsız yurt dışı gezisi yapabilirsiniz.

 

Hangi Schengen ülkesi için başvurmalısınız?

 

Bu vizeyi almadan önce bilmeniz gereken diğer bir konu ise hangi ülke için vize alıyorsanız, seyahatinize ilk oradan başlamanız gerektiği. Bazı ülkeler bu konuda esnek davransa da, bazıları fazlasıyla zorluk çıkarabiliyor. Dolayısıyla herhangi bir aksilik ile karşılaşmamak için, örneğin İtalya’ya gidecekseniz İtalyan konsolosluğundan, Portekiz’e gidecekseniz Portekiz konsolosluğundan ya da vize merkezinden almanız şart.

 

Adım Adım Schengen Vizesi Almak

1. Pasaport kontrolü yapın

 

Schengen vizesi almadan önce, pasaport geçerlilik sürenizi gözden geçirmeniz gerekiyor. Pasaport süresinin bitimine altı aydan daha az bir süre kalmış ise pasaport yenileme işleminizi halletmeli ve vize alımına hazır etmelisiniz.

 

2. Schengen vizesi için gerekli formu doldurun

 

Schengen ülkelerini vize işlemi esnasında farklı düşünmeyin; çünkü her ülkenin formu farklılık gösterebiliyor. İsterseniz yalnızca bir ülkeye gidecek olun, isterseniz de farklı ülkeleri gezeceğiniz bir seyahat planlayın, her halükarda yurt dışına ilk giriş yapacağınız ülkenin vize merkezinde Schengen vize başvuru formu doldurmanız gerekiyor.

 

3. Schengen evraklarını toparlayın

 

Vize merkezleri seyahat amacınıza göre Schengen vizesi için sizden çeşitli evraklar istiyor ve ilk vize randevunuza giderken bu evrakları eksiksiz götürmeniz gerekiyor. Vize başvuru dilekçesi, kimlik fotokopisi, biyometrik fotoğraf, varsa daha önce alınmış Schengen vizesi fotokopileri, seyahat sigortası, uçak ve otel rezervasyonları, banka hesap dökümü ve Schengen vizesi ücreti gibi evrakları tamamlayarak sorunsuz bir şekilde Schengen vizesi almanız mümkün.

 

4. Vize için randevu alın

 

Belgelerinizi toparladıktan sonra, teslim için aracı kurumdan bir vize randevusu almanız gerekiyor. Randevunuzu vize merkezini arayarak ya da vize merkezinin web sitesindeki Schengen vize formunu doldurarak alabilirsiniz.

 

5. Belgeleri teslim etmek için randevu günü vize merkezine gidin ya da vekilinizi gönderin

 

Toparladığınız belgeleri teslim etmek ve görüşme yapmak amacıyla randevu aldığınız tarihte vize merkezine gitmeniz ya da vekilinizi göndermeniz gerekiyor. Eğer daha önce parmak izi vermediyseniz, randevu aldığınız vize merkezinde parmak izi ve fotoğraf işlemi için bulunmanız şart. Ancak daha önce bu işlemleri yaptırdıysanız, vize işlemleri için destek aldığınız vekiliniz sizin yerinize işlem yapabilir. Son olarak belgeleri gişe görevlisine teslim edebilir ve teslim ettiğinize dair belgenizi alarak sonucu bekleyebilirsiniz.

 

6. Olumlu ya da olumsuz sonuçlanan vizenizin teslimi için hazır olun

 

Özel günler, gidilecek ülke ve vize merkezinin hızı gibi değişkenlere göre vize teslim süresi farklılık gösterse de, genellikle 3 ile 7 gün arası, Schengen vizesi kaç günde çıkar sorusuna ideal bir cevap olarak görülüyor. Dilerseniz size teslim edilebilecek, dilerseniz de gidip bizzat teslim alabileceğiniz Schengen vizesi sonucunuzu bekleyebilir ve olumlu sonuç çıktığı takdirde vize başvurunuzu yaptığınız ülkeden seyahatinize başlayarak Avrupa turu yapabilirsiniz.