COLDPLAY KONSER BİLETLERİ

  • Coldplay Hakkında
Coldplay Hakkında

Bu yıl yeni albümleri 7. Stüdyo albümleri A Head Full Of Dreams ile 2016’da 7. Kez ‘turneleyecek’ olan Coldplay maalesef konser takviminde yine Türkiye’ye yer vermedi. Ancak bu, grubu seven Türk müzikseverleri elbette durduramıyor. Coldplay’i, Avrupa’nın değişik şehirlerinde yakalama imkanımız var. Bugüne dek dijital satışlar dışında 63 milyon kopya albüm satan grup, 2000 yılında Parachutes albümü ile hayatımıza girmişti. O yıldan bu yana hayatımızdan hiç çıkmadı.

1996’da, o dönem aynı üniversitede okuyan Chris Martin ve Jonny Buckland tarafından ‘Pectoralz’ adıyla kurulan ilk grup, basçıları Guy Berryman’ın katılımıyla hayatına bir süre ‘Starfish’ adıyla devam etti. Davulcuları Will Champion aralarına dahil olması ile 1998’e dek bilfiil çalan grup, o yıl adını Coldplay olarak değiştirip ‘Safety’ adıyla ilk EP’lerini yayınladı. (Sadece 500 kopyası bulunan albüm, bugün bazı sitelerde 1000 euroya satılıyor.)

1999’da, grubun beşinci ve gizli üyesi olarak andıkları menajerleri Phil Harvey’nin de girişimleriyle The Blue Room isimli EP’lerini büyük bir plak şirketinden basmayı başaran Coldplay’in, bu yıldan sonra sırtı pek yere gelmedi. Her albümleri ile giderek devleşen, her albümde başka bir rekoru kıran Londra’lı grup, bugüne dek 62 ödül kazandı. Ki, bunlardan 7’si Grammy, 8’i de Brit Ödülü idi.

Gwyneth Paltrow’la olan evliliğinin de etkisiyle grubun öne çıkan ismi Chris Martin gibi görünse de, Coldplay ‘kendi içinde’ her zaman demokratik bir yönetim biçimi uyguluyor ve tüm kazancını eşit şekilde bölüşüyor. Belki de bu nedenle tam 20 yıldır, hiç sarsılmadan ve hiç eksilmeden yollarına devam ediyorlar. Şarkılarını hiçbir ticari markaya satmayan grup, dünya müziğine yön veren İngilizlerin de gururu olmaya ve bu alanda bayrağı kararlılıkla taşımaya devam ediyor.