Mobil Menü Icon
BARSELONA GEZİLECEK-YERLER

Barselona Gezilecek Yerler

Fundacio Joan Miro

 

Fundacio Joan Miro

Barselona gezi rehberi bünyesinde ziyaret etmenizi önereceğimiz ilk yer olan Joan Miro Müzesi, 1975 yılında kurulmuş. Koleksiyonu büyük oranda Katalan sanatçının imzasını taşıyan heykel, çizim ve tablolardan oluşuyor. Farklı sanatçıların sürrealist çalışmaları da zaman zaman müzede sergileniyor.

 

 

Picasso Museum

 

Picasso Museum

Kültürel tesis, Picasso hayatayken adına açılan ilk müze olma özelliğini taşıyor. Sanatçının bir dönem ikametgâh olarak kullandığı Palacio de Berenguer d’Aguliar içerisinde yer alan müzenin koleksiyonu 3,500’den fazla eserden oluşuyor.

 

 

La Sagrada Familia

 

La Sagrada Familia

Gaudi’nin en büyük eseri olarak anılan bazilika, yarım kalmış olmasına rağmen ihtişamlı yapısıyla 7’den 70’e herkesi büyülemeyi başarıyor. Ünlü mimarın, işi devraldığı 1883’ten vefat ettiği 1926 yılına kadar adeta hayatını adadığı yapının en çok ilgi gören bölümlerinin başında Büyük Çile Kapısı ve İsa’nın Doğumu Cephesi geliyor.

 

 

Casa Vicens

 

Casa Vicens

Ünlü Katalan mimarın üstlendiği ilk konut projesi Casa Vicens, Manuel Vicens i Montaner için yazlık ev olarak tasarlanmış. 3. katı sonradan eklenen yapı, renkli görünümü ile dikkat çekiyor. 2014 yılında bir banka tarafından satın alınan ev, günümüzde müze olarak kullanılıyor.

 

 

Palau Güell, Barri Gotic

 

Palau Güell, Barri Gotic

Gaudi’nin gençlik yıllarında Katalan sanayici Eusebio Güell için tasarladığı ev, Art Nouveau stilinin Avrupa’da başlamasını sağlayan öncü yapılardan biri olarak gösteriliyor.  Mimarın sonraki dönemlerde inşa edeceği eserler için düşündüğü birçok ayrıntıyı ilk defa deneme imkânı bulduğu yapının Büyük Salon bölümü ve çatısı ilgi çekici ayrıntılara sahip.

 

 

Casa Mila, Dreta da l’Eixample

 

Casa Mila, Dreta da l’Eixample

Mimarın tasarımında dalgalı denizin içerisinde hareket eden yosunlardan ilham aldığı yapı, 1906-1912 yılları arasında inşa edilmiş. Balkon demirleri ve çatısı ile çarpıcı bir görünüme kavuşan apartmanın bir kısmı halen daha konut olarak kullanılmaya devam ediyor. Geri kalan bölümlerinde ise Caixa da Catalunya Galerisi ile Gaudi’ye adanmış bir müze bulunuyor.

 

 

Parc Güell

 

Parc Güell

Masal diyarlarını andıran park, Gaudi’nin Eusebio Güell için yaptığı 2. eser konumunda. Projenin başlangıç amacı, Katalan modernizmi ve ihitişamını yansıtmakmış. Mimara ait eşyaların sergilendiği bir müzeye ev sahipliği yapan parkın ilgi çekici kısımlarını Gotik stilli kemerler, sıra dışı görünüme sahip pavyonlar ve Sala Hospitala oluşturuyor.

 

 

Casa Batllo

 

Casa Batllo

Barselona gezi rehberi bünyesinde sizlere hakkında bilgiler vereceğimiz son Gaudi eseri, 1904 yılında gerçekleştirilen yenileme çalışmaları sonucunda günümüzdeki görünümünü kazanmış. Yapıyı yenilerken Gaudi, Monet’nin ”Nilüferler” isimli çalışmasından ilham almış. İlk kattaki salon işçiliği eşine az rastlanır bir güzelliği yansıtıyor.

 

 

Las Arenas, La Nova Esquerra

 

Las Arenas, La Nova Esquerrao

Las Arenas, 2011 yılında Richard Rogers önderliğinde boğa güreşlerinin düzenlendiği klasik mimariye sahip bir arenadan modern çizgiler taşıyan çok amaçlı eğlence kompleksine dönüştürülmüş. Yapısal özelliklerinden dolayı çatısından kentin dört bir yanını görebilmek mümkün. İçerisinde ise e-spor karşılaşmalarının yapıldığı alanlardan sinemalara, mağazalardan restoranlara kadar çeşitli bölümler bulunuyor.

 

 

Peix Olimpic, Barceloneta

 

Peix Olimpic, Barceloneta

Plajları ile ünlü La Barceloneta’nın kordon boyunda Olimpik Liman’a doğru yürürken karşınıza çıkacak Peix Olimpic, 1992 yaz oyunları için Kanadalı Mimar Frank Gehry tarafından yaratılmış. Balık şeklindeki eser, özellikle güneş vurduğunda parlak altın sarısı rengiyle ihtişamlı bir görünüm sergiliyor.

 

 

Camp Nou Experience

 

Camp Nou Experience

Barselona Futbol Takımı’nın mabedi ünlü stadyumu, Camp Nou Experience sayesinde enine boyuna tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz. Camp Nou Stadyumu’nun yanı sıra Barcelona FC Müzesi’ni de kapsayan gezinti sırasında takımın zaferlerle dolu tarihi hakkında sunumlar gerçekleştiriliyor. Ayrıca müzede Dali ve Miro gibi önemli sanatçıların bağışladıkları eserler sizleri bekliyor.

 

 

Barceloneta

 

Barceloneta

19. yüzyılda inşa edilen Barceloneta Mahallesi, günümüzde küçük restoranları, tapas barları ve plajları ile önemli bir cazibe merkezi konumunda. Kent merkezindeki 9 plajın en popüler 2 tanesine ev sahipliği yapan yerleşim bölgesinin iç kesiminde alışveriş tutkunlarının ilgisini çekebilecek bir sokak pazarı kuruluyor.

 

 

Los Tarantos

 

Los Tarantos

Eğer Flâmenko’ya ilgi duyuyorsanız, zamanınızın bir kısmını kentin bu dans türüne odaklı en eski kulübü olan Los Tarantos’a ayırabilirsiniz. Her gün canlı performansların sergilendiği mekân, Mercat de la Boqueria’ya açılan bir sokak içerisinde faaliyet gösteriyor.

 

 

Museu Nacional d’Art de Catalunya

 

Museu Nacional d’Art de Catalunya

EXPO 1929 öncesinde açılan müzenin koleksiyonu, Kuzey Katalonya’da bulunan kiliselerden toplanan eserlerden oluşuyor. Kültürel tesisin içerisinde ayrıca geniş bir kütüphane ile enfes kent manzarasına sahip bir restoran bulunuyor.

 

 

Tibidabo

 

Tibidabo

Gezilecek yerler listenize son olarak görkemli Tibidabo Tepesi’ni ekleyebilirsiniz. 512 rakımlı yükseltinin zirve noktasında görkemli Kutsal Yürek Kilisesi yer alıyor. Tibi Bus aracılığıyla kolayca ulaşabileceğiniz tepede ayrıca Parc d’Atraccions del Tibidabo isimli eski moda bir lunapark bulunuyor.

En Yeniler

Yukarı Çık