FC BARCELONA MAÇ BİLETLERİ

  • Şehir Hakkında
  • Takım Hakkında
  • Yapılması Gereken 5 Şey
Şehir Hakkında

İspanya’nın en gözde bölgelerinden Katalonya’nın başkenti, her yıl dünyanın dört bir yanından onu görmeye gelen 4,5 milyon insanı, yüzünde kocaman bir gülümseme ile karşılıyor. Tarih, sanat, doğa, eğlence, iyi yemek… Kısacası bir kentten ne istiyorsanız, Barcelona hepsini size veriyor. Şehrin her yıl neden daimi nüfusunun 2 katı kadar turisti kendine çektiğini de anlıyorsunuz.

Gaudi’nin kenti, etnik kimliğine her daim sahip çıkıyor olmasının yanında, Dünyanın en kozmopolit yerlerinden biri… Hatta ironik şekilde anlatırsak İngilizcenizle, İspanyollara göre birkaç adım öndesiniz.

Barcelona’da çok çok değişik bir tercih yapmadığınız sürece kötü yemek ya da şarapla karşılaşma şansınız yok. Şehirde tadınızı kaçıracak tek şey, ufak tefek yankesicilik vakaları olabilir. Ki; Türkler gibi, bu tarz olumsuzluklardan korunma tecrübesi yüksek olan bir halk için bu da bir sorun değil.

Takım Hakkında

Barcelona Futbol Kulübü’nün “bir kulüpten daha fazla” olduğu herkesçe malum. Kurulduğu günden bu yana her daim başkente rakip olan Barcelona, 60’lı, 70’li ve 80’li yılları çok da parlak geçirmedi. 90’lar itibariyle yakaladığı jenerasyonla peş peşe şampiyonluklar kazandı. 2000’lere pek de parlak başlamayan kulüp, sonrasında çok başarılı bir jenerasyon daha yakaladı ve bu jenerasyon sayesinde halen Avrupa futbolunu domine etmeyi başarıyor.

Ancak gerçek sükseyi; 90’lardaki jenerasyonun parçası olan Pep Guardiola’nın takımın başına geçtiği dönemde yaptı. Guardiola ile işletmeye başladığı sistem bugüne dek göreve gelen diğer menajer sayesinde eksiksizce yürüdü. Bugünlerdeyse dümeninde Luis Enrique’nin olduğu takım Messi’nin başını çektiği, Suarez ve Neymar’la bir elmas gibi parlayan hücum hattıyla tozu dumana katmaya devam ediyor.

Yapılması Gereken 5 Şey

1. Masalsı Park Güell’i gezmek

2. Gaudi’nin bitiremediği eseri Sagrada Familia’yı görmek

3. Barri Gotic ya da El Born’da ‘öteki Barcelona’yı keşfetmek

4. Camp Nou’da tur atmak

5. Boqueria’da yer alan restoranlarda sıra dışı ve lezzetli yemekler tatmak