Mobil Menü Icon
SEYAHAT VİZE

Yurt dışı seyahatlerine çıkmanın en uğraştırıcı yanlarından biri, vize süreci. Schengen Bölgesi'ne dahil olan ülkeler başta olmak üzere, pek çok ülke ziyaretçileri için vize almayı zorunlu tutuyor. Neyse ki, sahip olduğunuz pasaport için vize talebinde bulunmayan ve uzun kuyruklar beklemeden seyahat deneyimi yaşatan avantajlı ülkeler de var.

 

Vizesiz ülke seyahatlerinizde evrak toplama ve ücret ödeme sıkıntısından kurtulmuş şekilde sadece bavulunuzu hazırlayarak kolayca uçuşa geçebilirsiniz. Üstelik bazı ülkelere seyahat için pasaportunuzun olmasına bile gerek yok! Örneğin: KKTC, Gürcistan ve Ukrayna gibi ülkeler için sadece kimliğinizin olması yeterli. İşte, ekonomik tatil olanağı sunan 10 vizesiz ülke önerisi...

 

BOSNA HERSEK

Türkiye'yle geçmişten beri tarihi ve kültürel bağlar kuran Bosna Hersek, kendine özgü turistik değerleri ve yeşil doğasıyla her dönem muazzam bir tatil deneyimi vaat ediyor. Ülkede 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizesiz bulunabilmeniz mümkün. Gerek termal gerekse doğa turizmi açısından çekici olan Bosna Hersek'te, Sarajevo ve Jazz Fim Festivali'ne de mutlaka katılmalısınız.

 

 

KARADAĞ

Sırbistan'dan ayrılarak bağımsızlığına kavuşan Karadağ'da 180 günlük süre içerisinde maksimum 90 güne kadar tatil planlayabiliyorsunuz. Ülkenin en çok turist çeken dönemi ise kuşkusuz ilkbahar ve sonbahar ayları. Her köşesinde Osmanlı izlerini barındıran ülkeye geldiğinizde önce tarihi ve turistik güzellikleri keşfedebilir, ardından da Türk mutfağını anımsatan ünlü Karadağ lezzetleriyle tanışabilirsiniz.

 

 

SIRBİSTAN

90 günlük vizesiz seyahat avantajı sunan bir diğer balkan ülkesi de Sırbistan. 420 yıl Osmanlı egemenliğinde kalan ülkede; Taç Meydan, Nikola Tesla Müzesi, Cumhuriyet Meydanı gibi tarihi yerleri mutlaka gezi listenize eklemelisiniz. Ayrıca dar sokaklar arasında Orta Çağ'dan kalma mimari yapıtlara, gotik mimari eserlere ve katedrallere de rastlayabilirsiniz.

 

 

FİLİPİNLER

Pasifik Okyanusu'nda konumlanan Filipinliler, seyahat severlere yaklaşık 30 güne kadar vizesiz gezebilme şansı sunuyor. Turkuaz denizi, yemyeşil doğası ve altın sarısı kumsallarıyla göz dolduran bu adalar topluluğunda muazzam bir tatile kendinizi hazırlamalısınız. Türkiye'den Filipinler'e direkt olarak uçabilmeniz mümkün. Ancak ekonomik fiyatlı bir uçuş yapmak istiyorsanız aktarmalı seferlere de göz atmayı unutmayın.

 

 

İRAN

İran, vizesiz ülke listesinde görebileceğiniz destinasyonlardan bir tanesi. Başkent Tahran, İran'ın en çok turist ağırlayan şehri olsa da Tebriz, İsfahan, Kaşan, Yazd ve Şiraz şehirleri de Pers tarihinin izlerini sürmek isteyenlerin ilgisini çekiyor. Persepolis Antik Kenti de mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında.

 

 

JAPONYA

Asya Kıtası'nda konumlanan Japonya, vizesiz Uzak Doğu turu yapmak isteyenlerin tercih edebilecekleri güzel bir tatil durağı. 90 günlük vizesiz seyahate açık olan ülke; kapsül otellerinden el emeği suşilerine, tapınaklardan imparatorluk saraylarına, modern üniversitelerden eşsiz kültür birikimine kadar her alanda seyahat severleri cezbediyor.

 

 

LÜBNAN

90 gün vizesiz seyahate izin veren Lübnan, Doğu Akdeniz'e kıyısı olan, modern ve klasik yapıtların iç içe geçtiği tarihi muhteşem ambiyansa sahip bir Orta Doğu ülkesi. Ülkeye girişlerde herhangi bir vize zorunluluğu yok. Ancak Lübnan'a girebilmek için Türkiye Cumhuriyeti pasaportunun mutlaka 3 ay geçerli olması ve üzerinde İsrail'e giriş çıkış damgasının bulunmaması gerekiyor.

 

 

GÜRCİSTAN

Kazbegi ve Svaneti Bölgeleri’ndeki doğal güzellikleri, Gürcü müzikleri, sıcakkanlı ve misafirperver halkı, yasal casinoları ve Telavi Bölgesi'ndeki şarap bağlarıyla öne çıkan Gürcistan, vizesiz gezilebilen ülkeler listesinde dikkati çekiyor. Üstelik seyahat için pasaportunuzun olması da şart değil. Nüfus cüzdanınızın kırışmaması ve 10 yıldan eski olmaması kaydıyla Gürcistan'ı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

FAS

Fas için T.C pasaportu olan kişilerin 90 güne kadar vizesiz seyahat izni var. Kazablanka, Fes, Sahra Çölü, Erfoud ve Marakeş ülkenin en çekici değerlerinden birkaçı. Özellikle Erfoud şehri, kızıl renk kumul tepeleriyle safari tutkunlarını, kırmızı şehir Marakeş ise labirenti anımsatan dar sokaklarıyla kültürel gezi yapmak isteyen seyahat severleri kendine çekiyor.

 

 

BREZİLYA

"Güneşin Ülkesi" olarak nitelendirilen Brezilya; karnavalları, bembeyaz kumsalları, samba dansı, futbol tutkusuyla dopdolu bir tatil fırsatı yakalamanıza yardımcı oluyor. 90 güne kadar vizesiz kalabileceğiniz ülkeden yağmur ormanları, Iguazu Şelaleri ve tropikal kumsalları görmeden asla dönmeyin.

 

 

En Yeniler

Yukarı Çık