ROLAND GARROS / FRANSA AÇIK TENİS TURNUVASI BİLETLERİ

  • Şehir Hakkında
  • Turnuva Hakkında
  • Yapılması Gereken 5 Şey
Şehir Hakkında

Paris, batı ucunda Zafer Takı’na (Arc de Triomphe) ev sahipliği yapan büyülü Şanzelize Caddesi ve Eyfel Kulesi ile Avrupa’nın en gözde turizm merkezlerinden biri. Ayrıca Mona Lisa’nın da ev sahipliğini yapan, cam piramidiyle ünlü Louvre Müzesi ve çocukların kalplerini fetheden Disneyland’ı da içinde barındıran Paris; 12 milyonun üzerindeki nüfusu, cıvıl cıvıl günlük hayatı, birbirinden büyüleyici anıtları ve simgeleriyle, 777 kilometrelik Sen Nehri’ni kucaklıyor. Roland Garros’un düzenlendiği mayıs ve haziran aylarında, bahardan yaza adım atılırken her yıl en renkli dönemlerinden birini yaşıyor.

Turnuva Hakkında

1891’den beri düzenlenen ve dünyanın en büyük spor organizasyonlarından olan Roland Garros yani Fransa Açık, ilk yıllarında Paris’in birkaç farklı noktasında düzenlenirken, 1928’den bu yana ise Paris’in simgelerinden biri haline gelen efsanevi kort Philippe Chatrier’de gerçekleştiriliyor. Dört Grand Slam arasındaki tek toprak korta sahip olan Roland Garros, bu yönüyle tenis dünyası ve izleyicileri arasında özel bir yer ediniyor. Toprak kortun kralı İspanyol Yıldız Rafael Nadal’ın 2009’da bir sezon ara verip, rekor düzeyde dört ve beş yıllık iki seriyle toplam dokuz kez kazandığı Rolan Garros, tarih boyunca Björn Borg, Andre Agassi ve Roger Federer gibi birçok yaşayan efsanenin şampiyonluklarına sahne oldu. Kadınlarda mücadelenin erkeklerden altı yıl geç olarak 1897'de başladığı Roland Garros'ta tüm zamanların en fazla şampiyon olan ismi yedi şampiyonlukla ABD'li Chris Evert ki yakın tarihte bu rekorun yanına bile yaklaşılması otoritelerce zor görülüyor. Kadınlarda ise Steffi Graf, Justine Henin, Monica Seles, Maria Sharapova, Martina Navratilova, Serena Williams gibi birçok büyük yıldız ve efsane burada şampiyonluğa ulaştı.

Yapılması Gereken 5 Şey

- Roland Garros için Paris'e gitmişken diğer spor mabetleri Parc des Princes ve Stade de France'ı görmeyi unutma.

- Eyfel Kulesi ve Louvre Müzesi'ni gezip, Disneyland'a da uğrayarak kültür, tarih ve eğlenceyi bir arada yaşa.

- Sen Nehri'nin kıyısında kahveni yudumlarken makaron ve kruvasan yiyerek klasik Fransız lezzetini en güzel manzaralardan birinde tadabilirsin.

- Alışverişin kalbi Şanzelize Caddesi'ndeki birbirinden güzel ve farklı mağazaya göz atıp, en unutulmaz alışveriş deneyimlerinden birini yaşa.

- Şaraplarıyla ünlü Fransa'da en güzel şaraplarla Fransız mutfağının büyüleyici tatlarını bir araya getirerek unutulmaz bir akşam yemeği ye.