AC MILAN MAÇ BİLETLERİ

  • Şehir Hakkında
  • Takım Hakkında
  • Yapılması Gereken 5 Şey
Şehir Hakkında

Lombardiya bölgesinin başkenti olan Milano, 1.5 milyonluk merkez ve 7 milyonun üzerindeki toplam nüfusuyla Avrupa'nın en büyük metropolleri arasında yer alıyor. Modanın başkenti olarak anılan Milano, kültür ve sanat anlamında da en zengin şehirlerden biri. Sanat tarihinin en önemli eserlerinden olan Leonardo da Vinci tarafından yapılan Son Akşam Yemeği tablosu, Milano'daki Santa Maria delle Grazie'de bulunuyor. Unutulmaz eserin yanında 1778'den bu yana varlığını sürdüren tiyatro binası La Scala, Gotik mimari ile inşa edilen Duomo di Milano katedrali ve Galleria Vittorio Emanuele II gibi büyüleyici yapılar da Milano'nun merkezinde yer alıyorlar. Duomo'nun önündeki Piazza del Duomo meydanı hem coğrafi hem de kültürel anlamda şehrin tam merkezi olarak kabul ediliyor. İtalya'nın endüstri, finans ve moda merkezine adım attığınızda her anınızı dolu dolu yaşayacaksınız. Milano, alışveriş, kültür gezileri, eğlence ve spor konusunda 24 saat canlı kalabilen nadir şehirlerden biri.

Takım Hakkında

Milano'nun iki büyük takımından biri olan AC Milan, 13 Aralık 1899'da kuruldu. 2016 yılında başbakan Silvio Berlusconi'nin Çinli bir firmaya sattığı kulüp, finansal anlamda beklediği dev adımı atmış oldu. Avrupa'da bayrak adam denildiğinde akla gelen isimleri yetiştiren Milan'da yakın tarihin en unutulmaz iki ismi, kariyerleri boyunca sadece kırmızı siyahlı formayı terletmiş olan Franco Baresi ve Paolo Maldini ikilisi. Şampiyonlar Ligi'ni beşten fazla kazanan dört takımdan biri olan Milan, 2016 yılına gelindiğinde Real Madrid'in ardında yedi şampiyonlukla ikinci sırada yer aldı. Ezeli rakibi Inter ile aynı stadı paylaşan Milan, stadı kendi kullandığı zaman San Siro adını kullansa da Interliler yıllar önce Giuseppe Meazza adını stada verip tabelayı girişe dikerek stadın resmi adını belirleme konusunda galip gelmiş oldular. Efsane tribün grubu Fossa dei Leoni'ye uzun yıllar önce veda etse de Milan tribünleri hala Avrupa'nın en organize ve tecrübeli taraftarlarını barındırmaya devam ediyor.

Yapılması Gereken 5 Şey

1- Katedral Meydanı'na, yani Piazza del Duomo'ya gidip hem Duomo'yu ziyaret edip hem de tepesine çıkıp şehrin tam merkezini saran mimari güzellikleri ve manzarayı seyre dalın.

2- Santa Maria delle Grazie kilisesini ziyaret edin ve Leonardo da Vinci'nin unutulmaz eseri Son Akşam Yemeği tablosunu görün.

3- Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan ve 1877'de açılan Galleria Vittorio Emanuele II'de dünyanın en büyük firmalarının mağazalarını gezin ve Avrupa'nın en özel alışveriş deneyimini yaşayın.

4- Antik çağ eserleri, müzik aletleri müzesi ve resim galerileri ile kültür ve sanatta zirveye ulaşacağınız noktalardan biri olan ve Michelangelo'nun yarım kalan son eserini de bünyesinde barındıran, 15. yüzyıla ait Castello Sforzesco'yu ziyaret edin

5- Leonardo da Vinci meydanında, büyük sanatçının devasa heykeli karşısında oturun ve tarihi güzelliklerin arasında dolaşın.