JUVENTUS FC MAÇ BİLETLERİ

  • Şehir Hakkında
  • Takım Hakkında
  • Yapılması Gereken 5 Şey
Şehir Hakkında

Kuzey İtalya'nın en büyük yerleşim bölgelerinden biri olan Torino'nun etrafını Alpler ve Po nehri sarıyor. Juventus ve şehirle aynı isimdeki FC Torino'ya ev sahipliği yapan Torino, 2006'da da Kış Olimpiyat Oyunları ile halkına farklı spor dallarını sunmuş oldu. Büyük otomotiv firmalarının yer aldığı şehir, sadece sanayisi ile değil tarihi yapıları ile de ziyaret etmeye değer bir yer. Dünya Mirası olarak kabul edilen Palazzo Reale(Kraliyet Sarayı) ile birlikte Palazzo Madama, Basilica di Superga, Torino Katedrali, Stupingi Av Köşkü ve Kraliyet Venaria Şatosu gibi birbirinden farklı ve büyüleyici yapılar şehrin dört bir yanına dağılıyorlar. Kültür turizmi yapmak isteyenler için ise Sinema Müzesi, Mısır Müzesi, Pietro Micca Müzesi gibi birçok yer yıl boyu ziyaretçilerini bekliyorlar.

Takım Hakkında

1 Kasım 1897 günü kurulan Juventus, İtalya Serie A tarihinin açık ara en başarılı takımı olarak dikkatleri çekiyor. 2006'da Calciopoli(Temiz Ayaklar) isimli şike soruşturması sonrası ligden düşürülen takım, emektar yıldızlarının takımı terk etmemeleri sonrası Serie A'ya hemen dönerek seri şampiyonluklara tekrar ulaşıp Şampiyonlar Ligi'nde de yeniden iddialı duruma geldi. Maçlarını Eylül 2011'de açılan 41 bin 507 kişilik Juventus Stadyumu'nda oynayan Juventus, ezeli rakibi Torino ile ortaklaşa kullandığı efsane stadyumu Delle Alpi'ye ise 2006'da veda etti ve aradaki beş sezonda Torino Olimpiyat Stadyumu'nu kullandı. Yakın tarihinde Zinedine Zidane, Gianluigi Buffon, Andrea Pirlo, Pavel Nedved, Fabio Cannavaro, Filippo Inzaghi ve Roberto Baggio gibi yıldızları taraftarlarına izleten siyah beyazlı kulüp, Agnelli ailesinin desteği ile finansal gücünü hiçbir zaman kaybetmiyor ve bu sayede İtalya ve Avrupa'daki iddiasını her zaman koruyor.

Yapılması Gereken 5 Şey

1- Otomobil Müzesi'nde 200 civarı arabadan oluşan koleksiyonu tek tek inceleyin ve ardından Mısır Müzesi gezisi ile Mısır dışındaki tek antik Mısır müzesinde tarihi bir yolculuğa çıkın.

2- 1498'den beri var olan Kraliyet Sarayı'nı gezerek İtalya tarihinin önemli kraliyet ailelerinden birinin evini ziyaret edin.

3- Po Nehri kıyısında Alpler manzaralı bir yürüyüşe çıkın ve şehrin temposundan uzaklaşıp dinlenin.

4- 1903'te kurulan Cafe Torino'ya gidip en güzel İtalyan kahvelerinin ve tatlılarının keyfini çıkarın.

5- Torino'nun tüm manzarasını görebileceğiniz, şimdilerde sinema müzesi olarak kullanılan Mole Antonelliana'yı gezip hem müze ziyaretini hem de manzara izleme keyfini aynı yerde gerçekleştirin.